BLOG

Stanowisko Stowarzyszenia w sprawie obniżenia subwencji dla uczniów Edukacji Domowej

by on January 13, 2016, No Comments

Ostatnie decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczące obniżenia subwencji na dzieci realizujące obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej, przyjęliśmy z zaskoczeniem i niepokojem. Mamy jednak nadzieję, że wszelkie wątpliwości da się wyjaśnić na drodze spokojnej rozmowy.
Z naszego punktu widzenia – Stowarzyszenie Rodzin im. bł. Mamy Róży zajmuje się pozamaterialnym wspieraniem rodzin w różych aspektach – decyzja o zmniejszeniu subwencji uderza nie tylko w szkoły, które przyjmują licznych uczniów w ramach ED, ale także w rodziców tychże uczniów.
Wielu z członków Stowarzyszenia prowadzi edukację domową kilkorga dzieci jednocześnie, co stanowi spore wyzwanie, także finansowe. Dlatego jednym z kryteriów wyboru szkoły, do której zapisane będą dzieci, są różnorodne formy „dzielenia się” subwencją. Szkoły przyjazne ED zapewniają na przykład nieodpłatne warsztaty, możliwość korzystania z basenu czy innych zajęć sportowych, a nawet obozy letnie. Inne zwracają część subwencji na podstawie faktur za materiały szkolne czy zajęcia, np. językowe. Dla rodziców jest to realne, konkretne wsparcie. Do tego dochodzi solidna i wytężona praca nauczycieli egzaminujących, a często także pomagających w trakcie roku szkolnego.
Polskie prawo zapewnia równy dostęp dzieci do edukacji, a jedną z jej form jest nauczanie domowe. Obniżenie subwencji oznacza zmniejszenie oferty szkół specjalizujących się w pracy z uczniami w ramach ED, być może nawet wprowadzenie opłat za egzaminy – nauczycielom egzaminującym, nieraz przez kilka tygodni, trzeba przecież wypłacić wynagrodzenie. Odpłatne egzaminy będą dla wielu rodzin poważną barierą – a więc ograniczą ich prawo do edukowania dzieci w ramach dopuszczonego w Polsce nauczania domowego. Dlaczego tak ma być? Rodzice uczący w domu płacą przecież podatki i mają w związku z tym takie same prawa jak pozostali. Dotyczy to także prawa do wyboru szkoły – a nie bez powodu tak wielu rodziców decydowało się na placówki przyjazne ED. Rzetelne egzaminy, miła atmosfera i wszechstronne wsparcie są bardzo ważne.

Jesteśmy otwarci na rozmowę i mamy nadzieję, że uda się wspólnie wypracować rozsądne i korzystne rozwiązania. Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z hasłem pomocy rodzinie, a my jesteśmy przekonani, że wolność w kwestii edukacji dzieci jest jedną z najważniejszych form tej pomocy.

Zarząd i członkowie SMR

Tags:

About the author

Piski z kruchty, Kraków 8 marca

No Comments

Dlaczego nie warto ograniczać edukacji domowej

No Comments

Szydło, niestety, Twój rząd obalą kobiety

No Comments

Czas pogardy

No Comments

Jak ocalić dziewczęce przyjaźnie?

No Comments

Spółdzielnia “Nowe Życie”

No Comments