Bł. Mama Róża

Błogosławiona "Mama Róża"

Bł. Eurosia Fabris Barban, powszechnie nazywano ją „Mamą Różą” – „Mamma Rosa”.

Urodziła się 27 września 1866 w Quinto Vicentino w Wenecji Euganejskiej, w pobliżu włoskiego miasta Vicenza. Była córką rolników Alojzego i Marii Fabris. Mając 4 lata przeniosła się razem z rodziną do pobliskiej wsi Torri di Quartesolo w prowincji Vicenza.

W 1872 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, ale ukończyła jedynie dwie klasy, ponieważ musiała pomagać rodzicom w gospodarstwie. Zdążyła jednak nauczyć się pisać i czytać. Od wczesnych lat czytała pobożne książki, odznaczała się szczególną czcią dla Matki Bożej. W 1878 roku przystąpiła do pierwszej Komunii Świętej, a następnie wstąpiła do Stowarzyszenia Córek Maryi (CM) i czynnie uczestniczyła w życiu swej parafii, ucząc dzieci katechizmu

W 1885 r. zmarła jej sąsiadka, osierocając trzy maleńkie córki. Najstarsza z nich zmarła zaraz po matce. Pozostałe miały zaledwie jedna 4 miesiące, druga 20 miesięcy. Eurozja pomagała ich ojcu Carlowi Barabanowi w opiece nad dziećmi, a sześć miesięcy później, 5 maja 1886 r. wyszła za niego za mąż. Urodziła dziewięcioro dzieci oraz adoptowali jeszcze czworo innych.

Eurozja była przykładną matką i małżonką, a jej dom stał się szkołą świętości.   Łagodnego i cierpliwego usposobienia, powoli przekształcała szorstki i konfliktowy charakter męża. Otwarta na wielkie wartości chrześcijaństwa mądrze prowadziła swe dzieci na Boże ścieżki. Z cierpliwością przyjmowała cierpienie i trudy życia.

Trzech jej synów zostało kapłanami, najmłodszy wstąpił do niższego seminarium w Vicenzy, lecz zmarł, mając 14 lat. Jedna z córek wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, a jeden z synów adoptowanych został franciszkaninem jako brat Giorgio.

Po śmierci męża w 31 maja 1930 r. Eurozja została członkinią Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

Zmarła w opinii świętości 8 stycznia 1932 roku w Maroli, mając 65 lat.

6 listopada 2005 roku prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins ogłosił w Vicenzy na północy Włoch, w imieniu Benedykta XVI, dekret uznający za błogosławioną włoską żonę i matkę Eurozję Fabris Barban. Liturgii beatyfikacyjnej w miejscowej katedrze przewodniczył biskup tej diecezji Cesare Nosiglia. Koncelebrowali m.in. emerytowany przewodniczący Zarządu Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Cacciavillan, emerytowany biskup Vicenzy – Pietro Nonis i postulator sprawy o. Luca De Rosa.

„Wyniesiona do chwały ołtarzy jest przykładem świętej żony i matki, którą Kościół ukazuje w czasach kryzysu rodziny. Jej beatyfikacja wskazuje, że rodzina nie tylko przekazuje wiarę: jest prawdziwą drogą do świętości.” (o. Fabio Longo, wicepostulator)

W liturgii wspominana jest 8 stycznia.

Pius XII powiedział o niej:

«Trzeba ukazać tę piękną postać światu, aby stała się wzorem dla współczesnych rodzin».