95 urodziny Polski

Dzisiaj świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Rodzinnie weźmiemy udział we Mszy Świętej w intencji Naszej Ojczyzny. W godzinie miłosierdzia (pośród zdjęć wystawy fotograficznej zatytułowanej „W poszukiwaniu tożsamości”) po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, wspólnie z wiernymi w kościele będziemy śpiewać pieśni patriotyczne.

Wg. Słownika Języka Polskiego PWN, niepodległość to niezależność jednego państwa (narodu) od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych; niezawisłość, suwerenność, wolność.

Zastanawiam się jak przekazać dzieciom wartości patriotyczne, jak mówić o wolności, suwerenności, kiedy jako rodzic czasami czuję strach, zniewolenie i ograniczenie wolności przez państwo. Tak naprawdę dzisiaj też musimy walczyć o wiarę, o rodzinę, o tożsamość narodową, o wolność, o zachowanie tradycji narodowej i kulturowej.

Myślę, że razem z dziećmi zrobimy dzisiaj coś kreatywnego by upamiętnić ten dzień, gdyż czujemy się zaproszeni na 95 urodziny Polski.

Dla najmłodszych i nie tylko polecam film animowany, w którym można znaleźć odpowiedź na rożne pytania, między innymi: Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?

Grzegorz Zawada